Aký by bol život po Ursule von der Leyenovej? Toto sú politici, ktorí už poškuľujú po funkcii šéfa Eurokomisie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ursula von der Leyenová
Predsedníčka Európskej komisie – Ursula von der Leyenová. Foto: SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

V Bruseli sa hemžia špekulácie o tom, kto by mohol byť budúcim šéfom Európskej komisie (EK), ak by sa ním nestala Ursula von der Leyenová.

Von der Leyenová zatiaľ zostáva jasnou favoritkou na post šéfky eurokomisie vzhľadom k tomu, že je kandidátkou Európskej ľudovej strany (EPP), ktorá disponuje najväčším počtom mandátov v Európskom parlamente. Napriek tomu v Bruseli prebiehajú v zákulisí (najmä v kruhu kritikov súčasnej predsedníčky eurokomisie) intenzívne diskusie o tom, kto by mohol zastávať post predsedu eurokomisie mimo Von der Leyenovej.

Spravodajský portál Politico zverejnil takýto zoznam kandidátov. Sú medzi nimi osoby, ktoré by mohli byť skutočnými alternatívami, no aj také mená, ktoré majú vyvolať skôr nátlak na Von der Leyenovú, aby bola ochotná urobiť ústupky.

Mario Draghi

76-ročný Draghi viedol širokú koalíciu v Taliansku do roku 2022. Jeho meno sa zakaždým objaví na scéne, keď sa uvoľní nejaký medzinárodný vedúci post. Bývalý taliansky premiér a prezident Európskej centrálnej banky bol doteraz väčšinou vnímaný skôr ako kandidát na funkciu šéfa Európskej rady, keď odíde Charles Michel.

Taliansky predseda vlády Mario Draghi.
Bývalý taliansky predseda vlády Mario Draghi sa spomína ako horúci kandidát na post šéfa Európskej komisie, ak by neuspela Von der Leyenová. Podporuje ho aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: archívne, SITA/AP

Draghi je v centre politiky EÚ a pracuje na oficiálnom bruselskom pláne na zvýšenie konkurencieschopnosti bloku, ktorý predloží tesne po voľbách do EÚ, keď sa európski lídri budú dohadovať o najvyšších postoch. Okrem toho má blízko aj k francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi.

Nevýhoda Draghiho je však podľa Politico v tom, že nemá jasnú politickú príslušnosť a je ťažké si predstaviť, že by EPP odovzdala silný post predsedu Komisie niekomu bez jasnej politickej príslušnosti.

Roberta Metsola

Keďže je nepravdepodobné, že by sa strana EPP vzdala vedenia Eurokomisie v nasledujúcom volebnom období, tak v prípade, ak by Von der Leyenová nezískala potrebnú podporu, v hre je aj meno ďalšej kandidátky z radov Európskej ľudovej strany.

Roberta Metsola ako predsedníčka Európskeho parlamentu sa dokázala udržať nad politickými zápasmi, je to taktika, ktorá jej predtým pomohla zabezpečiť si súčasný post. Zároveň zastávala vedúcu pozíciu aj v zahraničnej politike a bola tiež prvým lídrom EÚ, ktorý navštívil Kyjev po ruskej invázii vo februári 2022, vyzdvihuje Politico.

Belgium EU Summit
Je nepravdepodobné, že by sa EPP vzdala vedenia Komisie, a tak v prípade, ak by Von der Leyenová nezískala potrebnú podporu, v hre je aj meno maltskej političky a súčasnej predsedníčky Európskeho parlamentu Roberty Metsoly.

Metsola, ktorá pochádza z Malty, by tak mohla byť výhrou pre južnú Európu. V príspevku na sociálnej sieti nedávno informovala o stretnutí s gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom a poľským premiérom Donaldom Tuskom – čo naznačuje, že nech už ide o akúkoľvek pracovnú pozíciu, má podporu na vysokých miestach.

Pri negatívach voľby konzervatívnej političky Politico vyzdvihuje to, že Malta je rozlohou aj počtom obyvateľov najmenšou krajinou v EÚ. Zároveň Metsola nemá skúsenosti vo vyšších riadiacich funkciách, dokonca ani vo svojej domovskej krajine. V ceste jej môže stáť aj postoj k potratom, ktorý bol proti nej využitý aj počas uchádzania sa o post predsedníčky europarlamentu.

Christine Lagarde

Zdráhanie Emmanuela Macrona podporiť von der Leyenovú vyvoláva zjavnú otázku: Po piatich rokoch nemeckej nadvlády a po ešte dlhšom období, kedy Nemci alebo Rakúšania zastávali kľúčový post vedúceho štábu predsedu Komisie, by chcel mať Macron na čele Európskej komisie Francúza?

Germany European Central Bank
Chce mať Macron na čele Európskej komisie Francúza? V tejto súvislosti je v hre meno bývalej francúzskej ministerky financií Christine Lagarde.

Ako bývalá ministerka financií a súčasná prezidentka Európskej centrálnej banky má Lagardeová skúsenosti vo vyšších riadiacich funkciách a aj ďalšiu výhodu, že je žena.

Politico ale upozorňuje, že fakt, že je Lagardeová Francúzka, môže byť jej výhodou ako aj nevýhodou. Portál tiež pripomína i klebety o tom, že údajne nie je veľmi obľúbená medzi svojimi zamestnancami.

Klaus Iohannis

Rumunský prezident je vnímaný ako politik s pevnou rukou a obľúbenec európskych lídrov najmä v kruhu konzervatívcov. Politico pripomína, že francúzsky prezident Macron aj nemecký kancelár Olaf Scholz ho zasypali chválami za to, že po ruskej invázii na Ukrajinu udržal svoju krajinu ukotvenú v prozápadnom a proeurópskom tábore, čo sa údajne nedá povedať o Maďarsku, Slovensku či Bulharsku.

Na rozdiel od Poľska Rumunsko prísne dodržiavalo pravidlá jednotného trhu EÚ a jednostranne nezaviedlo obmedzenia na ukrajinské obilie, čím posilnilo povesť Iohannisa ako proeurópskeho tímového hráča.

Romania NATO President
Rumunský prezident Klaus Iohannis je obľúbencom v kruhu európskych lídrov. Jeho rozhodnutie na poslednú chvíľu „ukradnúť“ post šéfa NATO od Marka Rutteho však naštvalo niektoré európske štáty.

Mnohí tiež tvrdia, že nadišiel čas, aby EÚ viedol Východoeurópan. Ak je tomu tak, nemecky hovoriaci Iohannis je v dobrej pozícii a pochádza tiež z rovnakej politickej rodiny EPP ako Von der Leyenová. Rozhodnutie EPP usporiadať svoj volebný kongres v Bukurešti tiež svedčí o tom, že Iohannis patrí medzi konzervatívnych lídrov frakcie.

Funkčné obdobie Iohannisa končí v decembri, a tak si rumunský politik údajne hľadá nový špičkový medzinárodný job. Minulý mesiac tiež oznámil, že bude kandidovať na post generálneho tajomníka NATO – ale bude to náročný boj vzhľadom na širokú podporu holandského premiéra Marka Rutteho.

V tejto súvislosti Politico zaraďuje medzi negatíva Iohannisa práve jeho rozhodnutie na poslednú chvíľu „ukradnúť“ post šéfa NATO od Rutteho, čo naštvalo niektoré západoeurópske štáty.

Andrej Plenković

Chorvátsky premiér Plenković tiež pochádza zo strany EPP a rovnako ako v prípade Iohannisa, jeho vymenovanie by bolo odpoveďou na nárast požiadaviek v súvislosti s tým, aby aj východná Európa získala vysoké posty. Výber Chorváta za predsedu Komisie by tiež vyslalo pozitívny signál pre ašpirujúcich členov EÚ (Chorvátsko je najmladším členom EÚ).

Croatia Election
Chorvátsky premiér Andrej Plenković pochádza zo strany EPP a jeho vymenovanie by bolo odpoveďou na nárast požiadaviek v súvislosti s tým, aby aj východná Európa získala vysoké posty. Foto: SITA/AP.

Prekvapivé vyhlásenie Plenkovića, že bude viesť zoznam kandidátov na europoslancov chorvátskej vládnej strany HDZ, už dáva tušiť, že chce opustiť domácu politiku. Jeho skúsenosti vo funkcii predsedu vlády od roku 2016 mu určite zabezpečilo autoritu a príležitosť na nadväzovanie kontaktov s ostatnými európskymi lídrami. Plenković však odmietol klebety, že by mohol nahradiť Von der Leyenovú.

Thierry Breton

Breton minulý rok povedal, že v súvislosti s pozíciou eurokomisára bol v roku 2019 kandidátom pre „plán B“ (stalo sa to po tom, čo Európsky parlament odmietol prvú nominantku Sylvie Goulardovú).
Breton aktuálne naznačil, že je otvorený stať sa opäť „plánom B“, ak by Von der Leyenovej kandidatúra nevyšla.

Ako bývalý francúzsky minister financií má Breton skúsenosti vo vysokých riadiacich funkciách, a hoci nie je zo strany EPP, je konzervatívny.

Breton sa tiež ukázal ako najväčší kritik Von der Leyenovej v bruselskej bubline. V jeho preslávenom tweet-e, ktorý nasledoval po nominácii Von der Leyenovej ako hlavnej kandidátky EPP, Breton poznamenal, že šéfka Komisie nemala v rámci EPP jednomyseľnú podporu na druhé funkčné obdobie. Tweet Bretona údajne francúzskeho prezidenta Macrona „extrémne rozzúril“.

Belgium EU Digital Services Act
O post šéfa eurokomisie by sa mohol uchádzať aj bývalý francúzsky minister financií Thierry Breton. Foto: SITA/AP.

Breton bol tiež súčasťou skupiny komisárov, ktorí kritizovali, že Von der Leyenová vymenovala svojho obľúbenca – nemeckého europoslanca Markusa Piepera do lukratívnej funkcie únijného splnomocnenca pre malé a stredné podniky s platom najmenej 18-tisíc eur mesačne. Kritici Von der Leyenovej vyčítali, že sa takýmto spôsobom snaží upevniť si svoju moc. Škandál bol pre predsedníčku eurokomisie mimoriadny nepríjemný aj z dôvodu, že ďalší dvaja kandidáti dosiahli vo výberovom konaní o túto pozíciu vyššie skóre. Po prevalení aféry sa Pieper postu vzdal.

Politico v súvislosti s negatívami Bretona uvádza, že má možno viac nepriateľov ako priateľov v najvyšších kruhoch EÚ, a to aj v rámci Eurokomisie a mnohých krajín EÚ, pričom mnohí spochybňujú jeho doterajšie výsledky. Jeho drzé sebapromovanie a povesť človeka, ktorý hovorí unáhlene, rozčúlili jeho kolegov komisárov – medzi nimi výkonnú podpredsedníčku EK Margrethe Vestagerovú, ale aj mnohých zamestnancov a úradníkov, s ktorými mal pracovať.

Politico na záver poznamenáva, že v roku 2019 by nikto nestavil na to, že sa bývalá nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová stane predsedníčkou Európskej Komisie. Je teda otázkou, či sa takýto scenár nemôže zopakovať aj tento rok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej PlenkovičChristine LagardeováKlaus IohannisMario DraghiRoberta MetsolaThierry BretonUrsula von der Leyen