Klimatické zmeny zapríčinili štvrté masové blednutie Veľkej koralovej bariéry

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Caribbean coral garden
Caribbean coral reef Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ide o druhé celosvetové blednutie koralov za posledných 10 rokov v dôsledku otepľovania oceánov, referuje portál Euronews

Vedci zaoberajúci sa koralovými útesmi na celom svete v pondelok vyhlásili, že koralové útesy na celom svete už po štvrtýkrát zaznamenali blednutie, ktoré je dôsledkom otepľovania oceánskych vôd v dôsledku klimatických zmien.

Blednutie koralových útesov v najmenej 53 krajinách bolo pozorovené od februára 2023 do súčasnosti, uviedli vedci z Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA) a Medzinárodnej iniciatívy pre koralové útesy. Dochádza k nemu vtedy, keď koraly v dôsledku stresu vypudia riasy, ktoré sú zdrojom ich potravy a dodávajú im farbu. Ak je bielenie silné a dlhotrvajúce, koraly môžu uhynúť.

K bieleniu dochádza v rôznych regiónoch už nejaký čas. V najväčšom ekosystéme koralového útesu na svete, austrálskom Veľkom bariérovom útese, postihlo blednutie v roku 2022 90 % hodnotených koralov. Floridský koralový útes, tretí najväčší, zaznamenal vlani výrazné blednutie.

Bleached Hard Table Coral Acropora. Bleaching and death of corals from excessive seawater heating due to climate change and global warming. Decolored corals in Red Sea, Safaga, Egypt
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Druhé celosvetové bielenie za posledné desaťročie

Pondelňajšia správa predstavuje druhé celosvetové bielenie za posledných 10 rokov. Posledné sa skončilo v máji 2017. Vyvolal ju silný klimatický jav El Nino, ktorý zohrial svetové oceány, trvala tri roky a bola označená za horšiu ako predchádzajúce dve bielenia v rokoch 2010 a 1998.

Tohtoročné bielenie nasleduje po vyhlásení roku 2023 za najteplejší rok v histórii.

„Keďže sa svetové oceány naďalej otepľujú, blednutie koralov je čoraz častejšie a závažnejšie,“ uviedol vo vyhlásení Derek Manzello, koordinátor NOAA pre sledovanie koralových útesov.

Selina Steadová, morská biologička a výkonná riaditeľka Austrálskeho inštitútu morských vied, označila zmenu klímy za „najväčšiu hrozbu pre koralové útesy na celom svete“. Povedala, že vedci sa snažia získať viac informácií o tom, ako koraly reagujú na teplo, a identifikovať koraly prirodzene odolné voči teplu, ale uviedla, že je „veľmi dôležité, aby svet pracoval na znížení emisií uhlíka“.

Process bleached Hard Table Coral Acropora, Slow motion. Bleaching and death of corals from excessive seawater heating due to climate change and global warming. Red sea, Egypt
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať