Môžu byť kávové usadeniny príčinou kontaminácie poľnohospodárstva?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Coffee grounds being added to vegetables plant as natural organic fertilizer rich in nitrogen for growth
Coffee grounds being added to vegetables plant as natural organic fertilizer rich in nitrogen for healthy growth Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Odhaduje sa, že ročne sa vyhodí šesť miliónov ton kávových usadenín. Väčšina z nich sa skládkuje, pričom vzniká metán a CO2, alebo sa spaľuje na energetické účely, referuje portál Euronews

Použitá kávová usadenina je výborným doplnkom do domácich kompostovísk. Aký má dopad na poľnohospodárstvo v celosvetovom meradle? Nová štúdia v časopise Journal of Chemical Technology and Biotechnology naznačuje, že použitá káva by mohla byť environmentálnym problémom – kontaminuje poľnohospodárstvo.

Ako by mohla stará kávová usadenina vyriešiť znečistenie poľnohospodárstva?

Vedci z brazílskej Federálnej technologickej univerzity v Paraná zistili, že zvyšky kávy môžu absorbovať bentazón, herbicíd často používaný v poľnohospodárstve.

Keď sa stará kávová usadenina aktivuje chloridom zinočnatým, obsah uhlíka v nej je o 70 % účinnejší pri odstraňovaní herbicídu.

V rámci testov štúdie bol bentazón rozpustený v kvapaline a ošetrený aktívnym uhlím z použitej kávovej usadeniny, aby sa zistilo, ako ovplyvňuje tkanivá koreňa cibule nazývané meristémy. Všetky rastliny rastú z meristémového tkaniva a vývoj rastliny je narušený, keď sú jej meristémy poškodené.

Ak by sa tento test podarilo zopakovať v priemyselnom meradle, znamenalo by to dvojitý environmentálny prínos: odklonenie kávového odpadu od skládok a zabránenie poškodeniu voľne žijúcich živočíchov a prírody herbicídmi.

Closeup used coffee grounds in wooden spoon Recycling symbol on coffee grounds - Concept of ecology and recycling
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Prečo je bentazón problémom?

Európska environmentálna agentúra upozornila na nebezpečné hodnoty bentazónu v povrchových vodách, ktoré prekračujú hodnoty stanovené v rámcovej smernici o vode a ohrozujú európske ciele v oblasti používania pesticídov.

Agentúra Spojeného kráľovstva pre životné prostredie uvádza, že bentazón môže dlhodobo ovplyvniť kvalitu vody a viesť k zvýšenej potrebe úpravy zdrojov pitnej vody. Bolo preukázané, že herbicíd má vplyv na ľudské zdravie, ak sa vdýchne, prehltne alebo vstrebe cez pokožku.

Hoci ide len o predbežný výskum a na určenie účinnosti aktivovanej kávovej usadeniny v celosvetovom meradle sú potrebné ďalšie štúdie.

Using coffee ground as a fertilizer
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať