MMF prognózuje Slovensku nižší rast, deficit môže skresať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Priemysel, stavebníctvo, Španielsko
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 4. júna (WEBNOVINY) – Trend skresávania odhadov hospodárskeho rastu sa nezastavuje. Kým minulý týždeň bola poslom zlých správ Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá minulý týždeň zrevidovala prognózu tohtoročného rastu slovenskej ekonomiky z 2 % na 0,8 %, teraz sa k nej pridáva Medzinárodný menový fond (MMF).

Aktuálne prognózuje Slovensku v tomto roku hospodársky rast iba o 0,6 %. Informoval o tom v utorok po ukončení misie MMF na Slovensku jej šéf James John.

Ako dodal, aktuálne prognózy MMF vyplývajú zo zhoršenej situácie v externom prostredí. Fond pritom znížil aj hospodárske vyhliadky Nemecka, najväčšieho obchodného partnera Slovenska.

Napriek tomu však považuje MMF plány Slovenska v oblasti konsolidácie verejných financií, teda zníženie deficitu na 3 % hrubého domáceho produktu, v tomto roku za dosiahnuteľné. Opatrenia si však bude vyžadovať konsolidácia v ďalších rokoch, aby sa zabránilo ďalšiemu rastu verejného dlhu.

Bratislava dostala rady

Šéfka MMF Christine Lagardeová
Foto: SITA/AP

MMF zároveň Slovensku radí, v ktorých oblastiach sa zlepšiť.

Jedným zo základných cieľov by malo byť zlepšenie výberu daní. V tomto smere pritom fond spolupracuje s rezortom financií už v súčasnosti a radí mu, ako výber daní zefektívniť.

Slovensko by malo podľa Johna takisto zaviesť diskutovanú daň z nehnuteľností a v neposlednom rade fond odporúča zlepšiť efektívnosť verejných výdavkov.

Na zlepšenie situácie na trhu práce fond odporúča zlepšiť systém vzdelávania a aktívnej politiky trhu práce. Podobne na zlepšovanie podnikateľského prostredia je podľa MMF dôležité zlepšiť systém vzdelávania. Finančný sektor na Slovensku hodnotí fond ako stabilný.

Minister Kažimír neodvráva

Kažimír
Minister financií Peter Kažimír. Foto: SITA/Diana Černáková

Minister financií Peter Kažimír so závermi misie súhlasí. Tvrdí, že videnie problémov ekonomiky Európy, ale aj Slovenska, je na oboch stranách podobné, čo sa odzrkadľuje aj v samotných odporúčaniach fondu.

Zároveň pripustil, že aj prognózy rezortu financií sa zrejme v júni budú revidovať smerom nadol, rovnako však dodržanie rozpočtovaného deficitu považuje za prioritu. Aktuálne ministerstvo financií prognózuje hospodársky rast pre tento rok na úrovni 1,2 %.

„Ja môžem dnes s istotou prehlásiť, že aj ministerstvo financií bude revidovať odhad rastu na rok 2013 smerom dolu. Aj pri úrovni, ktorú nám dnes prognózuje MMF, vnímame výšku deficitu verejných financií blízko 3 % ako dosiahnuteľný cieľ,“ povedal Kažimír na utorňajšej tlačovej konferencii.

Dodržať stanovený deficit pritom podľa Kažimíra pôjde aj bez dodatočných legislatívnych opatrení. Pomalší hospodársky rast totiž nemusí automaticky znamenať aj rovnaký pomerný výpadok v príjmoch. To podľa ministra dokazujú aj posledné čísla o hotovostnom plnení rozpočtu, kde sa darí príjmy medziročne zvyšovať.

Gréci nesmú poľaviť

Grécko nesmie poľaviť vo fiškálnych snahách, ktoré po bolestivých obetách začínajú prinášať ovocie. V utorok to vyhlásila šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová. „Teraz nie je čas na oddych v reformných snahách,“ povedala Lagardeová.

Podľa nej je možné pozorovať určitý pozitívny vývoj, avšak je zrejmé, že krajiny musí urobiť viac, čo sa týka zvyšovania príjmov rozpočtu, nezávislosti daňovej správy a reforiem trhu tovarov a služieb. „Myslím si, že otvorenie trhu tovarov a služieb by prilákalo investorov a pomohlo oživiť ekonomiku,“ uvádza ďalej.

Skupina expertov z EÚ, MMF a Európskej centrálnej banky (ECB) v utorok pricestovala do Grécka, aby uskutočnili audit verejných financií krajiny a rozhodli, či trojka veriteľov uvoľní ďalšiu tranžu mimoriadnej pomoci. Atény dúfajú, že trojka im odobrí zníženie dane z predaja, čím chcú podporiť dopyt počas prichádzajúcej turistickej sezóny. Lagardeová povedala, že tento krok by nemal negatívne vplývať na príjmy rozpočtu, ktorých oživenie je jednou z hlavných fiškálnych výziev, ktorým Grécko čelí.

Podľa šéfky MMF sú Atény zhruba na dobrej ceste pri plnení podmienok mimoriadnej zahraničnej pomoci, musia však vyvinúť vyššie úsilie v boji proti daňovým únikom a presadiť reformy na prilákanie zahraničných investorov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Christine LagardeováPeter Kažimír
Firmy a inštitúcie MMF Medzinárodný menový fond