Test prehliadačov – IE 9, Firefox 4, Chrome 10, Opera 11

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firefox
Foto: Ján Husár

Ako sme sľúbili na našej Facebook stránke, prinášame vám porovnávací test štyroch najpoužívanejších prehliadačov. Všetky štyri zažili v poslednom období veľké aktualizácie, podporujú nové štandardy, rôzne urýchľovače a HTML 5. Ale ktorý z nich je podľa nás najlepší pre užívateľa a ktorý pre IT-čkára?

Na túto otázku sa pokúsime odpovedať v nasledujúcom teste.

JavaScript sa za poslednú dobu už nemeria v sekundách, ale stotinách sekúnd. To je však nerelevantný údaj a všetko závisí od hardvérovej výbavy počítača. Pre nás je oveľa dôležitejšie, aby na priemernom kancelárskom počítači, multimediálnom notebooku alebo netbooku dokázal prehliadač pracovať svižne aj pri viacerých otvorených taboch a oknách, pri prehrávaní videa, alebo facebookovaní, alebo pri špeciálnych webových portáloch.

Ďalším kritériom je prívetivosť užívateľského rozhrania, jednoduchosť a prehľadnosť nastavení, použiteľnosť bez akýchkoľvek doplnkov, a naopak. Teda možnosť modifikácie a nastavenia podľa vlastného gusta, či funkcie vhodné pre vývojárov a IT technikov.

Najskôr si teda otestujeme prehliadače klasickými benchmarkovými testami. Následne spustíme prehliadač pri štarte systému a vyhodnotíme spomalenie celého OS.

V ďalšom kroku sa budeme venovať užívateľskému rozhraniu a už spomínanej možnosti konfigurácie a na záver si výsledky vyhodnotíme.

Aby údaje neboli skreslené, testy budeme prevádzať na troch zostavách:

Netbooku s 2 GB Ram, Windows 7 Starter, procesorom Intel Atom N450, 5400 rmp pevný disk

Kancelárska zostava s 4GB Ram, Procesorom Core 2 Duo a 7200 RPM pevným diskom a Windows 7 Professional

A posledná zostava má procesor Intel Core i5, 6GB Ram a SSD Disk a Windows 7 Home Premium 64 bit.

Test prevedieme pri spustení prehliadača, následne po približne dvojhodinovej práce s ním a posledný test prevedieme pri písaní dokumentu, otvorenými mailami a niekoľkými otvorenými tabmi a oknami prehliadača. Tým zabránime akémukoľvek skresleniu, keďže pri iba spustenom prehliadači boli výsledky iné ako po práci s ním, kedy bola pamäť podstatne zahltená.

Všetky výsledky, tabuľky, analýzy a porovnania nájdete v tomto článku na našom dcérskom webe sita.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať