Zubný benefit zrušili poisťovne, bráni sa Dolinková a neplánuje to prehodnotiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NOÚ: Otvorenie nového endoskopického pracoviska
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 17. apríla, 15:25

Ministerstvo zdravotníctva SR neplánuje prehodnotiť zrušenie tzv. zubného benefitu. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.

Ako totiž zdôraznila, benefit nezrušil rezort, ale samotné zdravotné poisťovne. Podnet pritom prišiel aj zo strany Ministerstva financií SR. To upozornilo, že na benefit sa používajú zdroje určené na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Benefit neprinášal požadované efekty

Ako doplnila Dolinková, už teraz aktívne komunikujú, ako nastaviť benefit nanovo. „Budeme hľadať také riešenia, aby to bolo pre pacienta čo najprijateľnejšie,” zdôraznila.

Zopakovala pritom, že v aktuálnej situácii už benefit neprinášal požadované efekty. Poisťovne by ho teda mali nastaviť nanovo. Podľa ministerky to však podľa všetkého bude až od začiatku budúceho roka.

Najúspešnejší motivátor

„Zubný benefit je v prípade preventívnych prehliadok najúspešnejším motivátorom, nedá sa porovnať napríklad s edukáciou, strašením či zvyšovaním cien prevencie pre lekárov,“ poznamenala poslankyňa NR SR za SaS Jana Bittó Cigániková s tým, že tieto benefity prispeli aj k zlepšeniu dentálneho zdravia ľudí.

Vítané u ľudí boli pritom aj finančne, pretože doplatky najmä v stomatologickej starostlivosti sú pre mnohých zaťažujúce. „Veľká časť ľudí to z finančného hľadiska ocenila,“ doplnila. Zmizli tiež šedá a čierna zóna, pretože zubné benefity boli vyplácané cez bločky, neexistovali tak čierne platby či úniky daní.

Významný zdroj všeobecných lekárov

Podľa jej kolegu zo strany, poslanca Tomáša Szalaya, na jednej strane sa môže zdať, že keď sa ľuďom nevyplatia benefity, zostane pre ambulantných lekárov v systéme viac peňazí, no nie je to úplne tak.

Práve naopak, ak nebudú pacienti odmeňovaní za prevenciu, hrozí, že bude na prehliadky chodiť menej ľudí, pričom práve tie sú významným zdrojom príjmov všeobecných lekárov.

Peniaze tak podľa Tomáša Szalaya neskončia v ambulanciách, ale vo zvýšených platbách úradníkov na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou alebo v Národnom centre zdravotníckych informácií.

Pragmatický kompromis

Poslanec zároveň upozornil na to, že ministerstvo zdravotníctva ruší benefity, no v jeho strategických dokumentoch hovorí, že benefity sú úžasnou príležitosťou, ako zvýšiť prevenciu napríklad v prípade rakoviny prsníka.

„Existuje možnosť, že by sa poisťovniam stanovil strop, ktorý môžu na benefity minúť. Nie je to najšťastnejšie riešenie, ale je to pragmatický kompromis. Keď sa majú benefity skutočne zrušiť, je namieste zamyslieť sa, ako situáciu využiť,“ uzavrel Tomáš Szalay.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičJana Bittó CigánikováTomáš SzalayZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaMatovičovo hnutie SlovenskoMF Ministerstvo financií SRMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíNR SR Národná rada Slovenskej republikySaS Sloboda a SolidaritaÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťouVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa