MS v hokeji 2024: Slovensko zvíťazilo nad Francúzskom, dvomi gólmi sa blysol Hudáček (video+foto)

MS v hokeji 2024: Slovensko - Francúzsko
Radosť hráčov Slovenska počas zápasu Francúzsko - Slovensko základnej B-skupiny majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2024 v Českej republike. Ostrava, Česká republika, 18. máj 2024. Foto: SITA/Martin Medňanský
  • aktualizované 18. mája 23:15

Slovenská hokejová reprezentácia zaznamenala na majstrovstvách sveta v Česku štvrté víťazstvo za sebou, v ostravskej B-skupine v sobotu večer zdolala výber Francúzska 4:2 a opäť sa priblížila k postupu do štvrťfinále.

Zverenci trénera Craiga Ramsayho inkasovali druhý gól až v úplnom závere duelu. Dvakrát sa do listiny strelcov zapísal Libor Hudáček, po jednom presnom zásahu pridali Pavol Regenda a Mário Grman.

Viac o téme: MS v hokeji 2024

Zaujímavosťou je, že Slováci sú jediný tím na turnaji, ktorý vo všetkých doterajších dueloch na MS 2024 strelil aspoň štyri góly.

V tabuľke B-skupiny majú hokejisti spod Tatier na konte 11 bodov a patrí im 3. priečka za Švédmi a Nemcami. Už v nedeľu večer o 20.20 h nastúpia Slováci proti Lotyšom a v prípade úspechu si môžu zaistiť postup do štvrťfinále.

V Ostrave sa v sobotu uskutočnil 36. vzájomný duel oboch súperov, slovenský výber zaznamenal 27. víťazstvo a okrem toho sa zrodili aj tri remízy a šesťkrát triumfovali Francúzi. Tím SR zdolal hráčov Francúzska už v piatom súboji bez prerušenia.

MS v hokeji 2024 (B-skupina)

• Ostravar Aréna (Ostrava)

Francúzsko – Slovensko 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)

• hralo sa od 20.20

19:56 – 0:1 P. Regenda (M. Grman, L. Cingeľ)
22:35 – 0:2 L. Hudáček (Š. Nemec, J. Slafkovský)
29:56 – 0:3 L. Hudáček
35:44 – 1:3 S. Treille (T. Bozon, Y. Auvitu)
48:24 – 1:4 M. Grman (T. Tatar, L. Hudáček)
59:53 – 2:4 F. Chakiachvili (A. Rech)

Vylúčenia:
5:50 S. Treille – 2 min. (nedovolené bránenie)
7:56 T. Bozon – 2 min. (hákovanie)
15:39 P. Regenda – 2 min. (podrazenie)
17:41 P. Regenda – 2 min. (nedovolené bránenie)
20:22 H. Gallet – 2 min. (držanie)
21:56 T. Tatar – 2 min. (seknutie)
22:06 J. Perret – 2 min. (seknutie)

strely na bránu: 27:24, vylúčenia: 4:3 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Ansons (Lot.), Fraňo (ČR) – Hofer (Nem.), Lundgren (Švé.)

Francúzsko: Ylönen (41. Papillon) – Gallet, Auvitu, Cantagallo, Chakiachvili, Llorca, Crinon, Thiry – Bellemare, Dair, T. Bozon – Bertrand, Claireaux, Perret – Boudon, Rech, Bruche – Addamo, Simonsen, Treille – K. Bozon
Slovensko:
Hlavaj – Čerešňák, Fehérváry, Nemec, Ivan, Grman, P. Koch, Gajdoš, Golian – Slafkovský, Hrivík, Cehlárik – Cingel, Hudáček, Tatar – Kelemen, Pospíšil, Regenda – Kudrna, Daňo, Sukeľ

V prvej tretine boli aktívnejší reprezentanti Francúzska, ktorí mali aj viac striel na bránku. Obaja súperi ustáli po dve oslabenia, na slovenskej strane si dva dvojminútové tresty odpykal Pavol Regenda.

Po návrate na ľad po druhom vylúčení práve michalovský rodák otvoril skóre stretnutia, podarilo sa mu to tečom tri sekundy pred prvou sirénou.

„Francúzi na nás vybehli a od začiatku ich bolo cítiť. Musíme hlavne zjednodušiť hru v našom pásme, dostávať to jednoducho von. Brankár nás podržal v oboch presilovkách. Som rád, že vedieme 1:0,“ komentoval po prvej tretine Pavol Regenda v prenose televízie JOJ.

Prvá polovica druhej tretiny patril Liborovi Hudáčkovi. Najprv sa na ľavej strane šikovne uvoľnil a z kruhu zvýšil na 2:0, neskôr po prechode modrej čiary prudkým švihom upravil už na 3:0.

Francúzi skorigovali ešte v druhej časti zásluhou pohotovej koncovky Sachu Treilleho.

„Prvá tretina bola slabšia, no v druhej sme do toho kopli a vyhrávali sme súboje. Škoda inkasovaného gólu. Teraz musíme zahrať najlepšiu tretinu na turnaji a bude dobre,“ zhodnotil autor dvoch gólov po druhej časti Libor Hudáček, ktorý na turnaji zaznamenal už päť presných zásahov.

V tretej dvadsaťminútovke navýšil slovenský náskok obranca Mário Grman. Puk poslal za chrbát Quentina Papillona, ktorý po druhej časti nahradil Sebastian Ylönena.

Slovenský gólman Samuel Hlavaj inkasoval druhýkrát sedem sekúnd pred koncom, puk do jeho bránky dostal bek súpera Florian Chakiachvili.

Hlasy po zápase

• zdroj: TV JOJ

Mário Grman (obranca SR, autor jedného gólu): „Sme v prvom rade radi za tri body. Nerodilo sa to ľahko, gól Paliho Regendu tesne pred koncom prvej tretiny nás nakopol. Som rád, že sme to zvládli za tri body. Musíme ísť od zápasu k zápasu a hrať náš systém. Musíme si rozobrať aj dnešný duel, pretože tam boli nedostatky.“

Libor Hudáček (útočník SR, autor dvoch gólov a jednej asistencie): „Som rád, že som na MS nazbieral už toľko bodov. Zajtra nás však čaká najdôležitejší duel. Musíme čo najlepšie zregenerovať a ideme ďalej.“

Samuel Hlavaj (brankár SR): „Odohrali sme dobrý zápas. Druhá tretina rozhodla, v tretej sme hrali už to, čo by sme chceli hrať v ďalšom súboji. Prvý gól do kabíny pomohol, Libor to potom vylepšil. Slovenskí fanúšikovia sú najlepší, ja si užívam každý duel v bránke.“

Tomáš Tatar (útočník SR, kapitán): „Francúzi dobre korčuľovali a od začiatku nám to znepríjemňovali. Bol to teda náročný duel. Musíme si teraz oddýchnuť a pripraviť sa na ďalší zápas. Na videu si musíme pozrieť, ako sa na Lotyšov pripraviť. Fanúšikom sa snažíme odvďačiť dobrými výkonmi.“