Kde skončia milióny za zrušené zubné benefity? Ficova koalícia ich chce dať podľa SaS úradom (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jana Bittó Cigániková
Podpredsedníčka strany SaS Jana Bittó Cigániková. Foto: SITA.
Tento článok pre vás načítala AI.

Peniaze zo zrušených zubných benefitov nepôjdu ľuďom, ale úradom, ktoré peniaze majú. Tvrdia to poslanci strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktorí upozornili na to, že na zrušené benefity bolo v rozpočte vyčlenených 40 až 60 miliónov eur.

Ministerstvo zdravotníctva argumentovalo tým, že na to nie sú peniaze, pretože sú potrebné inde a budú inak pomáhať ľuďom. SaS tvrdí, že koalícia sa vykrúca a peniaze v sume takmer 27 miliónov eur poputujú na úrady pre úradníkov, ktoré peniaze majú.

Kam pôjdu peniaze?

Financie budú podľa opozičnej strany určené na aktivity Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve (NIHO) a operačného strediska záchranky.

NCZI dostane podľa návrhu zákona, ktorý je aktuálne v parlamente, 9,3 milióna eur, pričom ku koncu roka 2023 malo na účte skoro 16 miliónov eur, čo je 75 percent jeho ročných tržieb.

ÚDZS malo na účte 27,9 milióna eur, teraz má dostať ďalších 8,5 milióna eur, NIHO má dostať 676-tisíc eur, na účte malo koncom roka 915-tisíc eur.

V prvom čítaní zákon podporia

„Operačné stredisko má dostať 8,5 milióna eur, no tieto peniaze sú jediné, ktoré majú skutočný prínos pre pacienta, stredisko je totiž dlhodobo podfinancované,“ vyhlásila Jana Bittó Cigániková s tým, že zvyšných 18,5 milióna eur sú zbytočne vyhodené peniaze.

V prvom čítaní strana SaS návrh podporí, pretože následne podá pozmeňujúci návrh, ktorým vezme peniaze úradom a nechá ich len operačnému stredisku záchranky, ktoré si ich podľa opozičných poslancov skutočne zaslúži. Ak ich návrh neprejde, zákon ako celok SaS nepodporí.

Peniaze majú byť naviazané na pacienta

Otázka podľa poslanca za SaS Tomáša Szalaya znie, čo za tieto peniaze Slováci od NCZI a ostatných organizácií dostanú.

„Peniaze majú byť naviazané na pridanú hodnotu pre pacienta, platiteľa poistného, poistenca, pričom sa to má týkať aj úradov a úradníkov. Majú byť jednoducho podmienené tým, že vygenerujú merateľnú pridanú hodnotu pre ľudí,“ povedal.

Kým nebudú podľa jeho slov určené výkonnostné ukazovatele, úrady skonzumujú všetky peniaze, ktoré dostanú.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Bittó CigánikováTomáš Szalay
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíNIHO Národný inštitút pre hodnotu za peniazeSaS Sloboda a SolidaritaÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou